מונטסורי. חינוך מונטסורי


28 May
28May

הכל התחיל במסיבת חנוכה. לפני כמעט שש שנים.

אביתר שלי היה בן שנה וחצי, 3 חודשים בגן הפרטי הכי טוב בשכונה!
נכנסנו לאולם גדול, כל הילדים לבושים לבן, נרגשים, מסביב פזורים אלמנטים של חג שבעוד כמה דקות, מנורת אולטרה סגול אחת תפיח בהם חיים.
אשה אחת, מוכשרת, מתחילה להשמיע מוסיקה בקולי קולות, להרקיד ולהפעיל את הילדים. כולם שמחים וצוחקים ורק אביתר שלי נצמד אלי חזק, חופן את ראשו המתוק בכתפי ולא מסכים להיענות ל"הוראות ההפעלה".

רואים כמה הוא מבוהל


אחר כך כבר שמנו לב שיש לו קצב אחר, אם כולם במפגש בוקר, הוא דווקא ממש בעניין של פאזל. לבד.
אם כולם בעניין של פאזל, לו דווקא בא להיות בחצר. התחלנו לשים לב שעל אף מיעוט הילדים בו, הגן אינו מצליח לתת מענה מתאים לצרכים המשתנים של כל ילד, והכי חשוב, של אביתר שלנו.
הספיקו לי 3 חודשים כדי להבין שאני מחפשת משהו אחר.
כתבה אקראית ב״הורים וילדים״ שסיפרה על גן שפועל בשיטת מונטסורי (Montessori), הובילה אותי לכפר הירוק. ביקשתי לצפות בגן בפעולה, אסף ואני נסענו לכפר ביום שישי אחד, שכל מה שאני זוכרת ממנו הוא בכי בלתי פוסק שלי. מהתרגשות גואה, ראיתי שם גנן אחד ומיוחד, שרואה כל ילד, שמברך כל ילד בבוקר טוב שמיוחד רק לו, ראיתי ילדים בני שנתיים, ישובים בכסא ומקלפים לבדם ביצה.
ראיתי אולם ענק, שהכל בו מותאם לגובהם של הילדים (כולל כיור), הכלים היו אמיתיים, מזכוכית. אבל בעיקר בעיקר, התחושה היתה שזה הדבר הנכון לי, לנו, לאביתר.
שנה אחר כך אביתר השתלב באותו גן (שמאז עבר תהפוכות), הגנן המיוחד שפגשתי שם יחזור בפוסטים הבאים שלי (היום הוא הגנן של אלה שלי) בינתיים, עבר הזמן ולנו זה היה ברור שאביתר לא ילך למערכת החינוך הרגילה.
התחלנו לחפש בית ספר, אלה שאליהם התקשרתי, הופתעו/גיחכו/זלזלו/ כל התשובות נכונות, בהורים שמתקשרים לבדוק בית ספר כשהילד עוד לא בן 4.
בינתיים החיבור שלנו לשיטה רק הלך וגבר.התחלנו להעמיק בה וגילינו את היסודות.הספר :
how to raise an AMAZING CHILD the Montessori way. הפך את יישום השיטה אצלנו בבית לפשוט, זמין ובעיקר לכל כך אינטואיטיבי. שמחנו שיש שיטה שמגדירה את ההורים שרצינו להיות.

אני כבר רואה שהפוסט מתארך הרבה מעבר למה שחשבתי, לכן אעצור פה. ארחיב עליה בהמשך הפוסטים הבאים שלי, במידת העניין שלכן יהיה בה .
ובעיקר אביא כאן, את היישומים שלה בחיי היומיום שלי ושל ילדי.

בינתיים הנה קישור שמספר על יתרונות השיטה, ומראה על חלק מיישומיה.
מונטסורי - קווים כלליים לשיטה

מבטיחה תמונות מהגן המונטסורי של אלה שלי (גן הפיקוס, מזא"ה 59 תל אביב)
ומבית הספר "דרך הילד" שאני אחת ממקימותיו.
ממש בקרוב.

תהנו ובעיקר תפתחו את הראש,
כי יש אופציות אחרות וזמינות ליצור אווירה שמאפשרת "ילד מדהים"

אפרת,
אמא מאמנת.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.